Bine v-am regasit, superbloggeri! Azi incepe competitia Spring SuperBlog 2013 – prima editie de primavara din istoria noastra de 6 ani. Si incepem, desigur, cu o proba cu Farmec. 🙂
Sa aveti o primavara glorioasa, cu pofta de scris, inspiratie si succes la premii!
Titlul probei: Indragosteste-te de viata!
Sponsorul probei: Farmec
Ca si curentele artistice, frumusetea isi schimba regulile. De aceea, noi, care avem 120 de ani de traditie, ne-am zis Farmec. Poti fi fermecatoare fiind tu insati, fara sa intri in tiparele frumusetii de azi sau de maine.
Începută cu peste 120 de ani în urmă, activitatea FARMEC are astăzi o largă recunoaştere, atât în România, cât şi în lume, produsele companiei fiind exportate în ţări din Europa, Asia şi America de Nord. Astăzi, portofoliul companiei însumează câteva sute de produse, cele mai cunoscute game fiind GEROVITAL H3 prof. dr. Ana Aslan, GEROVITAL H3 EVOLUTION, GEROVITAL PLANT, ASLAVITAL, FARMEC, ASLAMED, DOINA, ATHOS şi OBSESIE. Originalitatea şi calitatea produselor FARMEC a fost recunoscută oficial în anul 2002, atunci când compania a obţinut Certificatul Internaţional de Calitate ISO 9001:2008.
Introducere:
Ești o persoană optimistă? Îți place să te bucuri de viață și trăiești fiecare clipă cu pasiune? Iti place sa fii mai degraba naturala si te bucuri zilnic de Farmecul tau natural? Foarte bine, inseamna ca ti se potriveste de minune noua gama Farmec Natural. Încă din cele mai vechi timpuri femeile s-au bucurat de generozitatea naturii, care a avut întotdeauna grijă de frumusețea lor folosind ingrediente naturale precum galbenele, argan si aloe vera.
Enunțul probei:
Scrie intr-un articol pe blogul tau ce inseamna frumusetea naturala si cum te ajuta acest aspect pe tine sa te indragostesti zilnic de viata.
Surse de informare recomandate:
www.farmecnatural.ro
www.farmec.ro
http://www.facebook.com/farmec.company
https://twitter.com/farmec
Cerințe tehnice:
Va rugam sa taguiti contul de facebook al companiei Farmec si sa ne mentionati pe Twitter pentru a putea vedea in timp real toate postarile voastre.
Cuvinte cheie de utilizat: „Giulia Ambasador gama Farmec Natural”, „gama Farmec Natural”, „argan, galbenele si aloe vera”, „Farmec”, „Indragosteste-te de viata”.
Linkuri pe care va rugam sa le includeti in articol:
www.farmecnatural.ro
www.farmec.ro
http://www.facebook.com/farmec.company
https://twitter.com/farmec
Criterii de jurizare:
- Creativitate și noutate
- Folosirea de expresii inedite
- Inventarea unor expresii noi (alaturari interesante de cuvinte)
- Unitatea si coerenta textului
- Povestea redata
Juriu:
- Ioana Borza – Manager Marketing Farmec
- Cristina Berdea – Marketing Online Farmec
- Mariana Sinitaru – Relatii publice Farmec
- Alina Crancau – PR Online Farmec
Termen limita: joi, 7 martie 2013, inclusiv (pana la ora 23:59)
Premii:
Premiul 1 la aceasta proba:
- Farmec Natural – Demachiant 2 in 1 galbenele
- Farmec Natural – Demachiant 2 in 1 argan
- Farmec Natural – Crema hidratanta galbenele
- Farmec Natural – Crema hidratanta matifianta aloe vera
- Farmec Natural – Crema antirid argan
- Farmec Natural – Crema contur ochi argan
- Farmec Natural – Crema soft regeneranta cu galbenele
- Farmec Natural – Crema soft hidratanta aloe vera
- Farmec Natural – Crema soft nutritiva argan
- Farmec Natural – Crema maini galbenele
- Farmec Natural – Crema maini aloe vera
- Farmec Natural – Crema maini & unghii argan
Premiile 2, 3, 4 si 5 la aceasta proba – cate un set ce contine:
- Farmec Natural – Crema hidratanta galbenele
- Farmec Natural – Crema soft nutritiva argan
- Farmec Natural – Sampon hidratant
UPDATE: Castigatorii premiilor la aceasta proba:
Locul 1: 100 puncte – Daniel Botea – Cu farmec, despre frumusetea naturala
Locul 1: 100 puncte – Mihaela Dobre – E oficial. Românii se pricep la fotbal, politică şi cosmetice Farmec! – premiu surpriza
Locul 2: 99 puncte – Anca Mariela Truta – Intrunirea frumusetilor anonime
Locul 3: 98 puncte – Oana Duma – Primăvară cu Farmec
Locul 4: 97 puncte – Monica Toader – Farmec. Farmec 16 …
Locul 5: 96 puncte – Catalin Baciu – “Frumusetea feminina” ar trebui sa fie pleonasm
De asemenea, Farmec va expedia tuturor bloggerilor care au participat la aceasta proba doua mostre de testare a cremei cu galbenele din gama Farmec Natural.
Pentru a participa la aceasta proba, va rugam:
1. Sa redactati un articol pe tema enuntata mai sus si sa-l publicati pe blogul cu care v-ati inscris in competitie.
2. Sa mentionati in articol ca acesta a fost scris pentru Spring SuperBlog 2013 (de exemplu, la finalul textului);
3. Sa va logati la contul personal SuperBlog din platforma de jurizare cu datele de acces stabilite la inscriere si sa introduceti link-ul catre articolul de pe blogul participant si textul articolului (copy-paste), la proba corespunzatoare. Dupa inregistrarea articolelor in platforma, textul acestora nu poate fi modificat.
Pentru a ne fi tuturor mai usor sa urmarim informatiile si discutiile legate de competitie, va rugam sa comentati numai la subiect. Multumim pentru intelegere!
Este obligatoriu să folosim toate cuvintele cheie, sau putem alege?
Toate, dar le puteti integra in text cum / unde vreti voi.
Deja se scrie! Sa reparati link-ul spre farmec.ro. Face figuri. Bafta tuturoooooooor!
Multumim, Luciana. L-am reparat. Succes! 🙂
inseamna ca e obligatoriu sa-mi fac si cont de twitter , pentru a anunta articolul ?
Nu e obligatoriu, doar daca vrei sa folosesti Twitter 🙂
”Iti place sa fii mai degraba naturala si te bucuri zilnic de Farmecul tau natural? Foarte bine, inseamna ca ti se potriveste de minune noua gama Farmec Natural. Încă din cele mai vechi timpuri femeile s-au bucurat de generozitatea naturii, care a avut întotdeauna grijă de frumusețea lor folosind ingrediente naturale precum galbenele, argan si aloe vera.” CE pot eu sa scriu la mine pe blog?
Marian, lasa-te inspirat de natura, de primavara si de femeile din viata ta. Ce stii despre ele? Le place sa fie naturale? Dar tie: iti place naturaletea? Exista o multime de abordari posibile, doar sunteti creativi 🙂 Spor si inspiratie!
O intrebare: trebuie folosite toate cele 5 expresii trecute la cuvinte cheie?
Cuvinte cheie de utilizat: ”Giulia Ambasador gama Farmec Natural”, “gama Farmec Natural”, “argan, galbenele si aloe vera”, “Farmec”, “Indragosteste-te de viata”.
multumesc,
silvia
Da, Silvia. Asa ne-a comunicat sponsorul. Le puteti integra in articol cum vreti.
Am o intrebare referitoare la cerintele tehnice cum trebuie taguit contul de facebook Farmec, nu prea sunt familiarizat cu facebook, am idee cum dai like, share si comentarii, unde gasesc butonul de taguit ca-l caut de ceva vreme pe pagina Farmec…
Pe twitter ce trebuie sa facem sa dam retweet la o postare de pe contul Farmec sau pur si simplu sa facem un nou tweet despre Farmec?
Cu o cazia martisorului urez tuturor bloggeritelor un calduros La Multi Ani !
Multumesc
Newparts, poti sa pui tag spre o pagina de Facebook adaugand semnul @ chiar inainte de a tasta denumirea paginii respective si iti va aparea automat (pot aparea mai multe pagini cand incepi sa tastezi primele litere, din care o selectezi pe cea corecta).
Pe Twitter, daca anunti articolul tau intr-un tweet, ai optiunea de a anunta si Farmec despre asta – tot cu @farmec
Inca nu imi este destul de clar cum functioneaza tagul asta…dar sper sa ma descurc si sa mearga ghidusia daca pun @ in fata.
Multumesc
Din pacate, sei de la Farmec au setat contul pentru a nu aparea pe wall postarile in care sunt taguiti.
I-am taguit eu acum vreo saptamana pe pagina de Facebook a blogului meu si nu apare postarea pe wall-ul lor.
Pai e normal sa fie asa. Iti dai seama cu cate postari s-ar trezi daca nu ar fi asa, mai ales la un concurs? Sau gandeste-te cum ar fi pe pagina unui cantaret.
Chiar daca nu apar pe wall postarile, cu siguranta primesc notificarile si vad mesajele voastre.
No bun sper ca am reusit … am postat articolul pentru superblog si din articol am dat share pentru facebook si am scris @farmec.company si la fel la twitter inainte de tweet am scris @farmec sper ca asta era ghidusia si a functionat…:)
Sau trebuia facut altfel?
Newparts, mentiunile cu tag le dai direct pe retelele de socializare, nu in articol. 🙂 Cand postezi linkul spre articol pe pagina Facebook, respectiv contul Twitter, adaugi tag cu @farmec ca sa primeasca si Farmec notificare. Despre asta era vorba.
Cate din acele cuvinte cheie si din acele link-uri trebuie sa avem in articol? Sper ca nu toate 🙂
Altfel, proba foarte misto 🙂
Toate, Emil. Ne bucuram ca-ti place proba 😉 Spor!
eu nu am inteles ce e cu ‘va rugam sa taguiti contul de facebook al companiei Farmec…’. ce legatura are articolul pe care il pun la mine pe blog cu facebook-ul? (respectiv twitter)
merci.
Georgiana, mentiunea se aplica pentru situatiile in care postati articolul pe aceste retele de socializare. Farmec vrea sa va cunoasca si sa comunice cu voi in timp real 🙂
http://mokaziihainutesirestul.blogspot.ro/2013/03/frumusetea-inseamna-naturalete.html
Multumim, Carmen! 🙂
Sa fie cu noroc! 😉
Sa fie! L-ai inregistrat si in platforma de jurizare, da? 🙂
^cat copy-paste de pe google!
Cupcake, la ce te referi, te rog?
absolut tot articolul este alcatuit din copy-paste,uitati-va pe google 🙂
Cupcake, despre ce articol este vorba?
articolul (linkul) fix deasupra comentariului meu 🙂
Aha, acum am inteles. Multumim, verificam.
sa inteleg ca daca nu postez articolul pe nici un site de socializare sunt penalizata?
Nu, Kata, postarile in retelele de socializare nu reprezinta un criteriu de jurizare. Ar fi doar o modalitate de socializare cu Farmec, care vrea sa va afle parerile si sa intre in vorba cu voi 🙂 Alegerea e a voastra.
bai las-o naibii de treaba!
tocmai Farmec? Tocmai singura marca romaneasca pe care o recomand? tocma asta sa fie prima proba?
Farmec FTW!
Maine apare articolul. Sau poimaine, ca e de scris ceva la el.
Hehe, ne bucuram ca va place. Nimic nu e intamplator, nu? 🙂
Si noi iubim acest brand, de aceea am vrut sa avem o competitie cu Farmec, pentru voi 😀
Pentru Twitter am inteles ca nu e obligatoriu tagguitul. Dar pt Facebook?
La fel, Cristina. Participarea la competitia SuperBlog nu impune utilizarea retelelor de socializare. Totusi, fiindca si blogurile fac parte din social media, noi sustinem socializarea inclusiv pe Facebook si Twitter ca sa ne cunoastem mai bine si, in functie de feedback (al vostru si al cititorilor vostri), sa imbunatatim constant competitiile pe care le organizam pentru voi 🙂 Multumim!
Nici eu nu prea am inteles ce trebuie sa facem pe facebook sau twitter.
Sorina12, dupa ce scrii articolul pe blog, dai linkul articolului pe contul tau de facebook si taguiesti Farmec – http://www.facebook.com/farmec.company, apoi de pe contul tau de twitter dai acelasi link, adaugand @farmec
Multumesc 😀
Alte 2 intrebari:
1. Giulia Ambasador gama Farmec Natural e cuvant cheie. Expresia in sine este destul de greu de integrat. Putem s-o adaptam, gen giulia ESTE ambasador al gamei farmec Natural? sau macar AMBASADOARE … doar intreb.
2. Link-urile sunt 4, cuv cheie sunt 6: 2 din ele vor ramane fara link, corect?
Salutari 🙂
Salutari, Emil! 🙂
Cuvintele-cheie pot fi integrate intr-un context, nu musai folosite ca atare.
Evident, nu trebuie sa puneti link pe toate cuvintele-cheie.
Putem inversa putin cuvintele in una dintre expresiile date drept cuvant cheie: Giulia Ambasador gama Farmec Natural
Sa spunem Ambasadorul gamei Farmec Natural este Giulia?
Nu pot crea o propozitie cu sens in modul in care este dat 😀
Ramona, puteti folosi cuvintele-cheie intr-un context, nu musai in ordinea data. Deci, inverseaza-le cum vrei 🙂
Buna seara!
Am scris articolul si l-am postat si pe twitter, dar nu vad sa apara pe profilul Farmec, asa ca las link-ul si aici:
http://www.zgomotulgandului.com/2013/03/farmecul-e-in-tine.html
Mult succes tuturor! 🙂
Teodora, daca postati linkul la articolul vostru pe contul propriu de Twitter si mentionati contul @farmec, Farmec va primi oricum notificare. Totusi, noi vedem mai multe tweet-uri cu articole SuperBlog pe pagina de Twitter a Farmec… Succes si tie!
Nu mă pot loga nici cu parola veche şi nici cu parola nouă pentru a înscrie articolul în concurs.
Pana la urma s-a rezolvat, Liviu?
Etapa a inceput in prima zi a lunii, dar data limta e 7?
Da, pana pe 7 martie inclusiv va puteti scrie si inregistra articolele in platforma de jurizare.
Ptiuuuu, unde mi-or fi fost ochii? Nu am citit chestia asta inainte de scrierea articolului 🙂 Nu am folosit cuv cheie 🙁 Asta este…next time!
Da, atentie data viitoare! 🙂
Excelentă inițiativă!
Am scris și eu un text pe blog-ul meu.
http://danielix-danielix.blogspot.ro/2013/03/cu-adevarat-viata-e-cu-farmec.html
Multumim, Zadkielix! 🙂
Pentru ca articolul sa fie jurizat, nu uita sa-l si inregistrezi in platforma de jurizare. Succes!
Un cuvant inainte, pentru toti participantii, in special pentru cei aflati pentru prima oara in acest concurs, inainte de a face inregistrarile pe platforma, asigurati-va ca ati citit si indeplinit toate cerintele tehnice si functioneaza link-urile. Fotografiile si titlurile inedite sunt apreciate de juriu, din cate stiu eu.
Atentia sporita va va aduce si puncte pe masura, ar fi minunat sa nu fie umbrite inspiratia si talentul vostru, de mici erori tehnice.
Va urez bafta si spor la scris!
Multumim Anca pentru sfaturi. Sunt bune si demne de urmat. O defectiune tehnica ma enerveaza in general, daca nu am descoperit-o la timp, mai ales cand alergi la un concurs…
Multumim pentru feedback, Anca! Util de retinut de actualii participanti.
Buna ziua,
intreb si eu ca sa fiu convins ca este corect ceea ce voi scrie in articol. Deci, cuvintele cheie propuse pot fi articulate si chiar despartite? Exemplu in acest sens fiind Giulia Ambasador gama Farmec Natural? Multumesc.
Desigur, le puteti folosi in ce ordine si sub ce forma doriti (articulata sau nearticulata).
naturaletea inseamna ingrijire,cu un produs usor asa cum sunt cele de la farmec.
Ionela, gandim la fel 😉
Nu am adaugat link-urile in articol. Le-am adaugat ulterior, stiu ca este inutila aceasta schimbare, dar vreau sa stiu doar daca articolul meu va mai fi jurizat, desi nu are acele link-uri.
Desigur, va fi jurizat.
Chiar… In regulament se precizeaza ca nu avem voie sa aducem modificari ulterioare TEXTULUI (de ex. sa reformulam propozitii). Asta se refera si la link-uri? Adica link-urile fac parte din sfera tehnica, nu a textului propriu-zis. Poate atrage penalizari aplicarea ulterioara a unui link?
Dana, mentiunea respectiva se refera la intregul continut al articolului. Nu sunt permise modificarile dupa expirarea termenului-limita din 2 motive:
1. deja incepe jurizarea
2. ar fi incorect fata de participantii care au respectat termenul-limita.
Juriul evalueaza intregul material, in ansamblu: text, imagini, materiale video, schite, desene, animatii etc., dar si respectarea cerintelor tehnice (inclusiv linkuri).
De aceea va recomandam sa fiti atenti de la bun inceput la cerinte.
Succes!
am postat si eu articolul, dar nu stiu daca l-am inclus pe platforma, iar pe twitter nu am cont sper ca nu e o problemă !
Omulvaly, pentru ca articolul sa fie jurizat si, implicit, sa fii considerat participant si sa poti castiga premii in SuperBlog, este OBLIGATORIU sa-ti inscrii toate articolele pentru competitie in platforma de jurizare (fiecare articol la proba corespunzatoare). Logheaza-te in platforma (adica aici: http://jurizare.super-blog.eu/login) cu datele de acces stabilite la inscriere si verifica daca ai articolul inscris. Daca nu, inscrie-l. Pentru aceasta proba, termenul-limita expira diseara, la ora 23:59. Apoi, se aplica automat penalizari de 10 puncte pentru fiecare zi de intarziere, care se scad din nota primita de la juriu.
Daca ai nelamuriri, stii unde ne gasesti 🙂 Multumim!
Cat despre Twitter, nu e nicio problema ca nu ai cont.
mie imi apare inscris articolul!
Atunci, e totul in regula. Scriai mai sus ca nu stii daca l-ai inregistrat si in platforma, de aceea am zis ca nu strica sa te atentionam inainte sa expire termenul-limita:)
am incercat si tag-uirea pe facebook, mi-a reușit ?
Poti verifica direct pe pagina http://www.facebook.com/farmec.company daca apare 🙂
Gata si articolul meu, cu farmec natural, ca Aloe Vera 🙂
Spor tuturor!
Multumim! Natural sa fie 🙂 Spor si tie!
Articolul meu pentru prima etapa:
http://iulianes31.wordpress.com/2013/03/06/indragosteste-te-de-viata-cu-farmec/
Multumim, Iulian! 🙂
Am si eu cateva intrebari. Eu am aflat abia azi de concurs. Aceasta proba deja s-a incheiat. Deci eu nu mai pot participa la aceasta proba sau pot? Din acest moment, daca voi participa la toate celelalte etape, dar nu si la aceasta prima proba voi face parte dintre finalisti? Sa ratez tocmai proba despre Farmec, of of..
Multumesc!
Salut, Tina, si bine ai venit! Desigur, poti participa la aceasta proba, numai ca vei avea cate 10 puncte penalizare pentru fiecare zi de la expirarea termenului-limita (in acest caz, a fost joi, 7 martie). Deci, inca mai ai sanse sa te numeri printre finalisti. Spor la scris si mult succes! 🙂
Muultumesc Farmec pentru un inceput de Spring SuperBlog 100% reusit 🙂 Un feed-back natural dupa prima proba. Spor!
Felicitari si mult succes in continuare! 🙂
nu stiu de ce, dar am timp sa aflu de veti binevoi a-mi si raspunde cum se face ca aseara am postat aici un comentariu si azi nu-l reperez.
trecand peste partea ca e weekend si cam tardiv, va scriu aici pentru ca de curand am remarcat modul in care sponsorul deschizator de concurs trateaza jurizarea fara o minimala explicatie transparenta „pentru ca…” dupa acordarea punctajului. nu mi se care din start corect, nici firesc, normal sau cum doriti sa catalogati dvs asta, dar un articol care indeplineste toate cerintele de ordin tehnic sa fie luat in deradere cu nota de repetentie! nu va suparati, dar e inadmisibil! pe viitor va rog sa sfatuiti juratii ca in tabelul unde afiseaza notele, punctajele sa specifice si de ce ales-au dumnealor asa si nu altfel cu argumente care sa nu sfideze absolut nimic. astept si eu un raspuns, asta in cazul in care apare mesajul meu, caci e la a 4-5-a incercare de postare si pana acum nimic nou…
ch3815h, comentariile nu apar imediat fiindca sunt moderate. Totusi, este primul comentariu pe care l-am primit aici de la tine si l-am si aprobat imediat.
Multumim pentru sugestiile privind sistemul de jurizare. Vom tine cont de ele pentru editiile viitoare.
Mult succes in continuare!
Sunt Mihaela Dobre. eu ce voi primi pentru cele 100 de puncte, setul de 12 produse sau un premiu surpriza? sau ambele?
Este un premiu surpriza, Mihaela. Chiar si pentru noi 🙂 Sa te bucuri de el!