Azi ne reintalnim cu unul din cei mai fideli parteneri SuperBlog, sponsor cu traditie al competitiei noastre: Edimax. Ia sa vedeti ce proba va propune Edimax 🙂
Titlul probei: Edimax: Stii tot ce misca!
Sponsorul probei: Edimax
Prezentare:
Camerele Edimax sunt dispozitive puternice de supraveghere a locuintei si a biroului. Atunci cand se detecteaza miscare in zonele presetate, camera inregistreaza si va trimite imagini pe e-mail sau pe un server FTP. De asemenea, datorita tehnologiei de pre-inregistrare si post-inregistrare, camera capteaza imagini video inainte si dupa producerea unui eveniment, permitandu-va sa vedeti ce s-a intamplat inainte si dupa producerea evenimentului.
Camerele IP Edimax sunt dispozitive de monitorizare versatile, ideale pentru securizarea casei sau a biroului vostru. Cu ajutorul tehnologiei inovative Plug-n-View, puteti conecta camera la cloud-ul Edimax foarte usor pentru a va monitoriza locuinta cu un smartphone, tableta, laptop sau calculator, oriunde v-ati afla. Cu ajutorul functiei de detectie a miscarii, puteti capta orice eveniment suspect prin snapshot-uri.
Noile camere Edimax au fost prevazute cu un sistem revolutionar de instalare si vizualizare a camerelor PnV(Plug and View). Astfel, camerele pot fi instalate fara batai de cap chiar si de cel mai neexperimentat utilizator prin 1, 2, 3 clickuri. In acelasi timp, prin introducerea PnV, supravegherea lucrurilor pretioase sau a persoanelor iubite (dadaca va trebui sa-si faca treaba 🙂 ) se poate face simplu si eficient, folosind noua aplicatie iPhone si Android EdiView.
Enunțul probei:
Povestiti o intamplare amuzanta surprinsa cu ajutorul unei camere de supraveghere PnV (IC-3115W, IC-3100, IC-3110, IC-7100, IC-7110) pe un telefon smart (Android sau iPhone), cu aplicatia EdiView:
IC-3115W
IC-3100 (W,P)
IC-3110 (W,P)
IC-7100 (W,P)
IC-7110 (W,P)
Surse de informare recomandate:
http://www.youtube.com/watch?v=nLjVJ3Q8YTI
IC-3115W
IC-3110 (W,P)
IC-7100 (W,P)
Documentatia se gaseste pe pagina fiecarui produs in parte la sectiunea Download.
Cerințe tehnice:
Link catre una din camerele:
IC-7100 sau
IC-7110
Cuvinte-cheie: Plug and View, PnV, EdiView, Edimax
Criterii de jurizare: Originalitatea, imaginatia, creativitatea si realismul (nu SF-uri)
Juriu: Dragos Mihai Marin, Regional Sales Manager, Edimax Technology Romania
Termen limita: joi, 25 octombrie 2012, inclusiv
Pentru a participa la aceasta proba, va rugam:
1. Sa redactati un articol pe tema enuntata mai sus si sa-l publicati pe blogul cu care v-ati inscris in competitie.
2. Sa mentionati in articol ca acesta a fost scris pentru SuperBlog 2012 (de exemplu, la finalul textului);
3. Sa va logati la contul personal SuperBlog din platforma de jurizare cu datele de acces stabilite la inscriere si sa introduceti link-ul catre articolul de pe blogul participant si textul articolului (copy-paste), la proba corespunzatoare. Dupa inregistrarea articolelor in platforma, textul acestora nu poate fi modificat.
Pentru a mentine igiena comunicarii, va rugam sa comentati numai la subiect. Multumim pentru intelegere!
UPDATE: Articolele care au obtinut cele mai ridicate punctaje la aceasta proba sunt urmatoarele:
- „Edimax: Ştii tot ce mişcă!” – Marius Malinescu – 100 puncte
- „Un sistem, o aplicatie si uitucul de ‘mnealui” – Christian Hertzug – 99 puncte
- „Curiozitatea a omorât pisica” – Silvia Iordache – 98 puncte
Buna ziua. Iar sunt nevoit sa intervin. Juriul cere sa relatam o intimplare REALA, nu fantezista, a unui fapt amuzant, etc surprins cu una din camerele lor de supraveghere video, etc… adica de la EDIMAX!!! Pai… de unde sa scot eu o poveste REALA, caci eu nu am asemenea camere video? Am cu totul si cu totul alte sisteme de supraveghere, dar CARE NU SUNT MARCA EDIMAX! Si atunci? CE FACEM? Va rog… astept urgent un raspuns, ca sa stiu ce fac cu acest material…altfel… ma pot considera retras din concurs caci nu am ce scrie REAL, legat de Edimax!…
Cu stima…
Julien, nu este obligatoriu ca intamplarile sa fie reale, ci doar realiste. Pot fi imaginare, dar care sa sune veridic; adica, ipotetic, sa fie posibil sa se intample / sa se fi intamplat intamplarea relatata.
Am mai fost ridicata o astfel de intrebare si pe la alte probe. Acum, daca scrieti o poveste, ce credeti ca va verifica sa vada daca e pe bune sau nu? Sau ca citesc in cafea sa afle daca intamplarea e reala sau nu?
Ok. Ms si ….sper sa aveti si dreptate! Cu stima… (si week-end placut)
Julien, ti-am redat chiar raspunsul juriului. Week-end placut!
Iac-asa imi prinde bine experienta de ziarist pe domeniul infractional…
Vezi? In viata, nu se stie niciodata cand iti prinde bine vreo experienta 🙂 Bravo!
Trebuie sa folosim toate cuvintele cheie mentionate mai sus sau e suficient unul singur?
Nu trebuie sa le folositi pe toate, puteti alege.
Eu stau şi mă întreb cum ar fi să punem o cameră de-asta de supraveghere cu ochii-n dex?! Oare tot „monitorizare versatilă” am numi-o?! 🙂
Întreb şi eu, prezentând dovada:
VERSATÍL, -Ă, versatili, -e, adj. (Livr.; despre oameni) Care își schimbă cu ușurință părerile; nehotărât, nestatornic, schimbător, instabil. – Din fr. versatile, lat. versatilis.
Pai in cazul unei camere video, e bine sa fii versatila. Iti schimbi cu usurinta punctul de interes, urmarind tot ce misca 🙂
Definitia din DEX se refera la oameni, dupa cum ai specificat.
Zic si eu 🙂
Daca folosesc legatura,linkul pe cuvantul cheie Edimax IC-7110 e gresit ?
Nu, Ionut. De ce ar fi gresit? Exact asa se mentioneaza la cerintele tehnice: „Link catre una din camerele IC-7100 sau
IC-7110”. Deci, e in regula.
O proba pentru Viorel 007 spion special,intrati si descoperiti misiunea imposibila ;))